Energia-prometejski płomień cywilizacji. Recenzja książki pt. „Wiek Energetyków”.

Czas czytania: 2 minuty

Energia-prometejski płomień cywilizacji. Recenzja książki pt. „Wiek Energetyków”.

Prometejski płomień

Tytułowe stwierdzenie, że energia to prometejski płomień cywilizacji nie jest wygórowane. Funkcjonowanie dzisiejszego społeczeństwa jest oparte na energii, zwłaszcza elektrycznej- bez niej urządzenia, począwszy od prostego tostera po smartphona, po prostu nie działałyby. Ludzkość wciąż znajdowałaby się literalnie w wiekach ciemnych. Świadomość energetyczna przeciętnego człowieka, sprowadza się jednak jedynie do tego, że prąd znajduje się w gniazdku- nie zastanawia go jak i skąd on się bierze. Nie należy również zapominać, że na energetykę nie składają się tylko kwestie techniczne- prawo i ekonomia oddziaływują na ten sektor w bardzo silny sposób. Jednakże, aby zrozumieć w pełni działanie tego fundamentalnego sektora gospodarczego, należy poznać jego historię.

Wiek Energetyków

 Książka pt” Wiek Energetyków. Opowieść o ludziach którzy zmienili Polskę”, autorstwa Rafała Zasunia ( redaktora naczelnego portalu WysokieNapięcie.pl) i Bartłomieja Derskiego (redaktora portalu WysokieNapięcie.pl), przedstawia nie tylko proces powstawania i przemiany sektora energetycznego dwiętnasto i dwudziestowiecznej Polski, ale też i sylwetki wybitnych jednostek, zasłużonych dla polskiej energetyki. Autorzy przeprowadzają czytelnika w sposób przystępny przez zawiłości energetyki na przestrzeni wieków, tłumacząc przy tym wpływ wydarzeń historycznych na teraźniejszość.

Po przeczytaniu książki, nasuwa się refleksja, że transformacja polskiego sektora energetycznego zawsze napotykała trudności- zacofanie mentalne elit Rzeczpospolitej Obojga Narodów, rozbiory, dwie wojny światowe… Dramatyczne wydarzenia jakie dotknęły państwo nad Wisłą, destabilizowały rozwój gospodarczy i społeczny, na czym niewątpliwie ucierpiał sektor energetyczny. W czasach komunistycznych, następowała szybka elektryfikacja kraju i budowanie kolejnych elektrowni węglowych. Dostęp do prądu przestał być rarytasem dostępnym tylko dla elit.  Jednkaże, już w czasach ówczesnego reżimu, zaczęła intensyfikować się degradacja środowiska oraz nie zdołano wybudować elektrowni atomowej w Polsce, czego konsekwencje odczuwamy dzisiaj – Polska energetyka wciąż jest silnie uzależniona od węgla, w czasach zmian klimatu i Unijnej polityki stawiającej na OZE.

Obecnie, w dobie rozpoczynającego się kryzysu klimatycznego, polska energetyka stoi przed największej wyzwaniem w swej historii- zielonej transformacji. Polscy politycy jednak oraz koncerny energetyczne wydają się nie dostrzegać powagi sytuacji. W czasie gdy ta recenzja była tworzona wciąż nie przedstawiono ostatecznej wersji Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, będącej podstawowym dokumentem dla branży energetycznej. Może dzisiejsi polscy decydenci powinni sięgnąć właśnie po książkę „ Wiek Energetyków”- jej lektura może zainspirowałaby i zmotywowałaby ich do ponadpartyjnych działań, które są niezbędne dla rozwoju kraju.

Polecamy książkę ” Wiek Energetyków” – stanowi ona niewątpliwie lekturę poszerzającą horyzonty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *