OZE kontratakuje – relacja z targów RE-Energy

Czas czytania: 4 minuty

OZE kontratakuje – relacja z targów RE-Energy

Zeszłoroczne targi RE-energy upłynęły w atmosferze gasnącej nadziei na polepszenie stanu branży OZE. Malejący udział odnawialnych źródeł energii w zużywanej energii finalnej (przypomnijmy – z 11,8 % w 2015 r. do 10,9% w 2017 r., przy celu 15% w 2020r.), konsekwentnie wroga dla OZE polityka rządu, rosnący import węgla i galopujące ceny energii nie nastrajały pozytywnie.W tym roku jednak, OZE wydaje się odradzać niczym feniks z popiołów!

MPiT wesprze OZE?

W ramach targów odbyła się konferencja “Fotowoltaika w Polsce”, która rozpoczęła się wystąpieniem p. Minister Jadwigi Emilewicz. O ile ciężko obecną władzę chwalić za politykę energetyczną, o tyle działania MPiT wydają się zmierzać w dobrą stronę. Znamienna była także sama obecność sektora publicznego na tegorocznej konferencji – pojawili się przedstawiciele m.in. MPiT, NFOŚiGW, ME.

Wystąpienie Minister Emilewicz skupiło się na wysiłkach rządu skierowanych na promocję OZE – nowelizacji ustawy o OZE, programach “Energia Plus” i “Mój Prąd”, montażu paneli fotowoltaicznych na dachu MPiT. Wysiłki te wydają się przynosić efekty – pod koniec czerwca 2019 zainstalowana moc fotowoltaiki była o 76% wyższa niż na koniec 2018 r. Co więcej w samym lipcu, moc wzrosła o 15%. Utrzymując takie tempo, 2019 r. skończymy z mocą instalacji fotowoltaicznych ponad dwukrotnie wyższą niż w 2018 r. Co ciekawe, MPiT planuje dalsze programy promujące OZE np. dla wspólnot mieszkaniowych. 

Działania MPiT są wspierane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który wdraża kolejne produkty finansowe dla sektora OZE. Oczywiście najbardziej medialnym jest teraz “Mój Prąd”, który ma sfinansować nawet powyżej 800 MW nowych mikro-instalacji PV. NFOŚiGW jest słusznie dumny z szybkości obsługi programy – pierwsze przelewy dla beneficjentów “Mojego Prądu” wypłacił on w kilka dni od złożenia wniosku! 

OZE kontratakuje - relacja z targów RE-Energy.

Rynek odpowiada ożywieniem

Działania MPiT idą w parze z ożywieniem polskiego rynku OZE, w szczególności właśnie branży fotowoltaicznej. Na konferencji i targach było w tym roku znacznie więcej ludzi, pojawili się także gracze zainteresowani projektami o skali dotychczas w Polsce nieznanej. W zeszłym roku, dominowali inwestorzy z instalacjami do 1 MW, zgłaszanymi na ostatnią chwilę do aukcji OZE – rynek był rozproszony i chaotyczny. W tym roku zmiana jest diametralna – obecni byli przedstawiciele globalnych firm i funduszy inwestycyjnych, zainteresowani projektami o skali kilkuset megawatów i zakupem całych pakietów farm fotowoltaicznych. 

OZE kontratakuje - relacja z targów RE-Energy.

Pojawiło się także dużo nowinek technicznych – panele połówkowe (o większej odporności na zacienienie, mniejszym temperaturach pracy i stratach, wyższej trwałości), panele gontowe (z ogniwami mocowanymi na zakładkę, z większą powierzchnią użyteczną), moduły dwustronne. Do tego oczywiście nowe powłoki, kleje, szyby i cała masa cudów przekładających się na wyższą efektywność i wyższą moc nominalną per panel. Trzeba w tym miejscu wspomnieć o świetnej prezentacji dr. Tadeusza Żdanowicza z PV Poland o zmianach technologicznych w fotowoltaice.

Głosy rozsądku

Warto przytoczyć kilka prezentacji, które wskazywały także zagrożenia tej rynkowej euforii. Wojciech Tabiś, dyrektor Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej zwracał uwagę na konieczność modernizacji polskiej sieci dystrybucyjnej, która nie jest gotowa na przyłączenie ogromnej liczby rozproszonych elektrowni słonecznych. PTPiREE prognozuje, że do 2025 r. mikroinstalacji OZE będzie aż 7 GW, przy obecnych możliwościach bilansowania sieci na poziomie 9 GW. 

Z kolei prezes firmy Corab – Henryk Biały i Dr Stanisław M. Pietruszko z PV Poland apelowali o wprowadzenie ostrzejszych norm jakości w instalacjach PV. Obecnie niektóre polskie firmy skupują najgorszej jakości ogniwa fotowoltaiczne (które np. w Chinach nie przeszły kontroli jakości), te ogniwa pakuje w moduły i sprzedaje po bardzo niskich cenach. Moduły takie nie wytrzymują próby czasu a generowana z nich moc spada gwałtownie już po kilku latach. O ile spadająca cena fotowoltaiki jest korzystna, o tyle informacje o złej jakości instalacji mogą szybko rozejść się po mediach i zniechęcić kolejnych potencjalnych klientów. Wkroczyć powinny tutaj organy nadzoru, wdrażając system norm i kontroli, weryfikując uprawnienia firm instalacyjnych i dbając o bezpieczeństwo systemów PV.

Nadzieja powraca

Dynamiczny rozwój polskiego rynku OZE napawa mnie niezwykłym optymizmem – rzadko się zdarza, aby biznes wiązał się także z ochroną środowiska i działalnością na rzecz uratowania nas przed kryzysem klimatycznym. Atmosfera targów odzwierciedla, w pewnym sensie, nastroje całego rynku, zmiana (na lepsze) w stosunku do zeszłego roku jest widoczna gołym okiem. Miejmy nadzieję, że podobnie stanie się z energią wiatrową – mówi się o poluzowaniu zasady “10H”, co byłoby świetną wiadomością dla inwestorów w wiatraki. Trzymajmy kciuki!

Należy jednak pamiętać, że branża ma za sobą ciężkie czasy, a dobrą passę ostatniego roku przyćmiewa historia zmian prawnych z lat 2015-2018, które zupełnie sparaliżowały rozwój OZE w kraju. Czas pokaże, czy obecny, pozytywny trend utrzyma się po wyborach, czy może jest jedynie przedwyborczym składaniem obietnic.

Zdjęcia, poza obrazem wyróżnionym, w artykule pt” OZE kontratakuje – relacja z targów RE-Energy ” zostały wykonane przez autora.

Autor: Paweł Czyżak – analityk ds. energii i klimatu w Fundacji Instrat. Doktorant w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH, absolwent Politechniki Warszawskiej, pasjonat OZE i analizy danych. Doświadczony konsultant, analityk i programista, pracował dla największych przedsiębiorstw z sektora energetycznego.


OZE kontratakuje - relacja z targów RE-Energy.
OZE kontratakuje - relacja z targów RE-Energy.
OZE kontratakuje - relacja z targów RE-Energy.

Więcej informacji o Targach można znaleźć tutaj: http://reenergyexpo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *