AGH Solar Plane – innowacyjny, pionierski, jedyny taki w Polsce!

Czas czytania: 2 minuty

AGH Solar Plane jest Studenckim Kołem Naukowym, którego głównym celem jest budowa bezzałogowego samolotu zasilanego wyłącznie energią słoneczną. W ciągu dnia będzie on czerpał energię bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na jego skrzydłach i równocześnie ładował baterie pozwalające mu na lot nocą. Finalnym etapem projektu będzie przelot stworzonego samolotu przez całą Polskę, wzdłuż wschodniej granicy.

Projekt zainicjowało dwóch członków koła Eko-Energia – Kuba Wiszniewski i Paweł Oleszkowicz. W październiku 2017 roku postanowili oni stworzyć zespół. Początkowo składał się on z 7 osób. Przy wsparciu uczelni rozpoczęli oni tworzyć konstrukcję samolotu. Wraz z postępem prac grupę powiększono do 20 osób. Z czasem zespół przekształcił się w Koło Naukowe AGH Solar Plane. Obecnie wciąż się rozwijamy, a aktualna liczba członków wynosi 50.

Naszym głównym zadaniem jest zaprojektowanie i budowa maszyny latającej, która będzie mogła używać niekonwencjonalnego źródła energii przy zachowaniu dobrych parametrów lotu. Jednak naszą ambicją jest, aby efektem naszej pracy było coś dużo większego niż sama konstrukcja samolotu. Pragniemy rozpowszechniać nowoczesne technologie łączące elektromobilność z OZE. Bardzo ważne jest dla nas budowanie świadomości społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Dzięki promowaniu takich rozwiązań chcielibyśmy przyczynić się do rozwoju i popularyzacji alternatywnych źródeł energii.

Naszym dotychczasowym największym osiągnięciem jest zdobycie pierwszego miejscaw Ogólnopolskim konkursie „POTENCJOmetr”na najlepszy projekt studencki. Nasza propozycja została uznana za najlepszą pracę w kategorii konstruktorskiej, deklasując przy tym inne, wybitne prace kół naukowych z całej Polski. Czynnie bierzemy udział w życiu uczelnianym oraz poza, uczestniczyliśmy w wielu konferencjach m.in. AGH International Student Conference, Student Science EXPO 2018, 6th International Conference on Renewable&Non-Renewable Energy w Miami, USA. Podczas konferencji Academicsera w Osace nasz przedstawiciel Bartosz Sobik wygrał nagrodę za najlepszy artykuł (pod tytułem „AGH Solar Plane as an example of unmanned aerial vehicle (UAV) powered by photovoltaics”). Natomiast w tym roku we wrześniu wystartujemy w międzynarodowych zawodach solarnych „TÜBİTAK International Unmanned Aerial Vehicle Competition” w Stambule, w Turcji.

Już teraz oferujemy i serdecznie zapraszamy, aby dowiedzieć się jeszcze więcej na temat naszego projektu, a przede wszystkim być częścią unikalnego wydarzenia jakim jest pierwszy lot samolotu solarnego! Odbędzie się on 10 lipca na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie o godz. 11:00. Przyjdź i zobacz na własne oczy jak tworzy się przyszłość. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *