Energetyka w rękach obywateli! – recenzja filmu Human Energy

Czas czytania: 3 minuty

Autor: Bartłomiej Kupiec

Recenzja filmu HUMAN ENERGY Reż. Adam Dzienis Premiera światowa: 29.03.2018 Czas trwania: 62’ 

W Polsce świadomość energetyczna jest bardzo niska, pojęcia takie jak generacja rozproszona czy prosument nie są powszechnie znane. Polacy nie zdają sobie sprawy z tego, że nie są oni skazani na bierne uczestnictwo w rynku energii elektrycznej. W krajach Europy Zachodniej, a w zwłaszcza w sąsiednich Niemczech, obywatele zrzeszając się wspólnoty energetyczne, nie tylko zapewniają sobie bezpieczeństwo energetyczne ale też i możliwość zarobku na sprzedaży wyprodukowanej nadwyżki energii. Wspólnoty energetyczne, kreują  warunki sprzyjające innowacjom oraz ochronie środowiska poprzez zrzeszenie wielu podmiotów począwszy od obywateli i podmiotów biznesowych a skończywszy na uczelniach wyższych.

Film „Human Energy” to niezwykła opowieść o ludziach, którzy przerażeni zagrożeniami spowodowanymi ociepleniem się klimatu postanawiają zmienić sektor energetyczny oddolnie. Wdrażają w oni w życie idee energetyki rozproszonej oraz powiązanej z nią demokracji energetycznej, poprzez zakładanie spółdzielni energetycznych oraz klastrów energii. Inicjatywy te pokazują, że prowadzenie odpowiedzialnego biznesu, nastawionego na osiągnięcie korzyści ekonomicznych oraz ( przede wszystkim) na wywołanie pozytywnej zmiany na świecie, jest możliwe. Ponadto dokument przedstawia przekrój ale nieznanych polskiemu widzowi sposobów rozwijania energetyki obywatelskiej w sposób przystępny oraz z dozą humoru.

Dzieło polskiego reżysera Adama Dzienisa, przedstawia nie tylko korzyści płynące z wdrożenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Przede wszystkim, stanowi on żywy przewodnim po tym jak rozpocząć działalność wspólnoty energetycznej. Podmioty są bowiem zakładane przez którzy nie są guru biznesu, naukowcami, ale po prostu zwyczajnych ludzi których motywuje wizja stworzenia gospodarki współpracującej z naturą. Dowodem na to, jest skala przedzsięwzięć tego rodzaju –  w Europie działa ponad 2500 wspólnot energetycznych, których powstanie motywowała wiara w zrównoważony rozwój gospodarczy.

„Human Energy” to pierwszy oraz licznie nagradzany film o energetyce rozproszonej, wyprodukowany w Europie. Z opowieści kilkudziesięciu ludzi z 12 krajów Europy powstała ciekawa historia, pokazująca działania zwyczajnych ludzi, którzy zamiast obojętnie przypatrywać się nadciągającej katastrofie klimatycznej, wzięli sprawy w swoje ręce aby ratować środowisko oraz zapewnić przyszłość kolejnym pokoleniom. W zaskakujący sposób zagadnienia ekonomii, geopolityki i energetyki dodatkowo przybliżają wybitni przedstawiciele świata akademickiego m.in. prof. Vincenzo Balzani z Uniwersytetu w Bolonii, prof. Brian Vad Mathiesen z Uniwersytetu Aalborg w Danii, czy francuski pionier energetyki nuklearnej, dr Bernard Laponche. 

W Polsce energetyka rozproszona dopiero zaczyna się rozwijać. Ustawodawca w kolejnych nowelizacjach ustawy o OZE wprowadził instytucję klastra energii oraz spółdzielni energetycznej, jednakże nie prowadzona została, żadna kampania informacyjna i edukacyjna która by podniosła świadomość polskich obywateli w tej kwestii. Klastry energii rozwijają się na terytorium polski, chociaż niewiele z nich zaczęło wytwarzać energię. Niestety w przypadku spółdzielni energetycznych, nastąpiło zahamowanie ich powstawania ponieważ ustawodawca uniemożliwił im sprzedaży nadwyżek energii do podmiotów zewnętrznych, co sprawiło, że instytucja ta stała się nieatrakcyjna pod kątem biznesowym. Należy ponownie umożliwić spółdzielniom osiąganie atrakcyjnych korzyści gospodarczych.

„Human Energy” jest filmem który może zainspirować odbiorcę do stania się aktywnym uczestnikiem inicjatyw zmieniających sektor energetyczny na bardziej „zielony”. Tylko oddolne działania, prowadzone w społeczności lokalnej, mogą powstrzymać zmiany klimatu oraz zapewnić sprawiedliwą społecznie transformację energetyczną. Polecam go każdemu, kto nie jest obojętny na losy naszej planety.

O autorach:
Adam Dzienis- Muzyk, fotograf, aktor, reżyser, montażysta, dziennikarz, producent.
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Scenarzysta i reżyser programu telewizyjnego “Łossskot” (HUGO Award Chicago 2007). Laureat nagrody EBU Connect Award 2010 za film promocyjny “Tour de Pologne”. Jego krótkometrażowy film “Rasta” został pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Wideo Artu IN OUT w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku 2015 r. i będzie pokazywany w roku 2019 na A Rebel Minded Festival w Nowym Jorku w USA. Jego najnowszy pełnometrażowy dokument „Human Energy“ zdobył uznanie na 20 międzynarodowych festiwalach, min. w Grecji, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Malezji, Maroku, Pakistanie, Panamie, Republice Południowej Afryki. Rosji, Rumunii, Włoszech czy w USA.
Nagrodzony: Honorable Mention Humanitarian Award i Award of Merit 2018 na Accolade Global Film Competition w USA, Najlepsze Zdjęcia (Best Cinematography), 2018 na Alternative Film Festival w Kanadzie, Award of Merit 2018 na The Impact DOCS Awards w USA

Weronika Bloch- Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego – dyplom magisterski na Wydziale Historycznym na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo, absolutorium na studiach magisterskich i w na kierunku Kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej, Specjalność: Nauki Wizualne. Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Grzegorzewskiej w Warszawie, licencjat na Wydziale Pedagogiki na kierunku Animacja Kulturalna w Katedrze Filozofii. Badaczka i działaczka społeczna, zaangażowana m.in. w akcje dbania o zrównoważone rolnictwo i zdrową żywność. Obok pracy w PR, zajmowała się produkcją filmową, fotografowała i pisała o fotografii.
Nagrodzona: Najlepsze Zdjęcia (Best Cinematography), 2018 na Alternative Film Festival w Kanadzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *